“Vidím příležitosti veliké, jejichž potenciál hvězd se dotýká” nebo alespoň stojí za vyzkoušení.

15. 5. 2020
Reading time: 1 min.

Dopady COVIDu ještě zdaleka nejde hodnotit. Pro mě osobně je nicméně už teď zajímavé sledovat, co se děje na trhu. Takový počet byznys pivotů (změn byznys modelů) podle mě žádná ekonomika snad nikdy – s výjimkou dvou světových válek – nezažila. (Pokud se mýlím, budu rád za váš pohled). Kromě těch nevyhnutelných a strategických pivotů, které souvisí například s výrobou a vývojem lékařských pomůcek a léků, se za posledních pár měsíců vyrojilo také obrovské množství zcela nových byznys příležitostí. Ty nenabízejí jen možnost přežít, ale také objevit a zajistit si nové zdroje příjmů. Navíc se zdá, že trh je připravený po nich skočit. Všichni si totiž uvědomují, že beze změn to nepůjde, a kdo bude rychlejší, ten vyhraje. Tady je jen pár příkladů příležitostí, ke kterým COVID otevřel dveře takřka dokořán.

Nová generace sdílených kanceláří

Home office je benefit, za který dlouhodobě bojovala spousta zaměstnanců. Firmy se mu často bránily, protože jej považovaly za neefektivní. Stačily dva měsíce a zjistili jsme, že home office není jenom pohodlí domova, ale také větší mentální náročnost a více starostí s plněním úkolů. Firmy si ale zároveň ověřily, že to jde. A je jisté, že když už si to vyzkoušely, budou chtít home office jako jeden z benefitů zachovat. To, co teď vzniklo jako ad hoc krizové řešení, budou potřebovat nastavit procesně i technicky. Příležitostí pro zlepšení a nové služby – ať už pro zaměstnance nebo zaměstnavatele – je spousta.

COVID většinu z nás ujistil, že ač je flexibilita práce důležitá, home office za kanceláře rozhodně nevyměníme. Já osobně kancelář potřebuju, i kdyby jen kvůli tomu, jaká je tam atmosféra a současně klid na práci a minimum odvaděčů pozornosti. Potřebujeme ji ale vlastnit? Nebo se nabízí další vlna sdílení? Tu první, kdy si lidé začali sdílet auta nebo ubytování, odstartovala také krize. Byla zaměřená hlavně na jednotlivce. Teď se otevírá prostor pro sdílení mezi celými firmami. Ty zjišťují, že nemusí nutně vlastnit drahé a velké prostory pro spousty lidí, kteří se tam stejně nikdy nesejdou. Krásné interiéry se dají jednoduše sdílet. Samozřejmě že už před COVIDem existovaly coworkingy. Teď se ale ukazuje, že potenciál pro nové produkty a služby je v téhle oblasti daleko vyšší.

I tradiční finanční poradenství jde online

Většina služeb, i přes rostoucí digitalizaci i v této oblasti, stále vyžadovala osobní schůzku. Vezměme si třeba trh finančního poradenství. Dříve nebylo bez osobní schůzky možné se na ničem domluvit. Dnes už poradci vychvalují pohodlí vzdálené komunikace, kdy nikdo nikam nemusí a veškeré materiály jde ukázat přes obrazovku mnohem lépe než osobně na papírech. Šetří se tak hodiny času, litry benzínu a desítky stromů. Ale přichází s tím nové výzvy. Ty potřebují řešení, která dříve byla přinejlepším “nice to have”. Teď se stávají nezbytné k tomu, aby nový způsob dělání byznysu mohl efektivně fungovat. My v Direct People třeba pracujeme na vzdáleném podpisu nebo tzv e-sign. Příležitostí je ale nespočet. Chopili jste se také nějaké?

Myslím, že vzdálená komunikace, neboli remote, může stejně dobře fungovat i při nákupu fyzických produktů. Nouzová opatření přinesla šok pro kamenné obchody, které se bránily ecommerce. Ze dne na den musely zavřít své prodejny, a přišly tak o všechny zákazníky. Jenže COVID jen podtrhl to, co nedokázaly tyto obchody ani předtím – naplno využít potenciálu, který trh nabízí. Jejich cílovka neměla vždy čas přijít v otevírací dobu a ony neměly potřebu hledat jiný způsob, jak ji oslovit. I já jsem za normálního provozu do podobných obchodů často potřeboval. Přes den tam jet nemůžu, protože jsem v práci. Čas večer je strašně cenný, a marnit ho hodinovou projížďkou někam bez jasného výsledku se mi jednoduše nechtělo. Přitom, kdyby mě obchod uměl v rámci zážitku propojit s jejich fyzickým prostorem a reálným prodejcem vzdáleně – hned to beru. I na tomto řešení pracujeme. Takže pokud vás tahle příležitost zajímá napište a probereme to.

Alcron v obýváku, tučňáci v ložnici

Spousta firem si uvědomila, že se ani po uvolnění vládních opatření nemůžou “vrátit k tomu jak to dělaly vždycky”. Utržené ztráty je potřeba zalepit. Proto se zajímavé příležitosti otevírají v oblastech, které změnu dlouhodobě zdánlivě “nepotřebovaly”. Zajímavý prostor dostávají třeba firmy, které měly mezi klienty či partnery gastro a turistická zařízení. Ještě před pár měsíci se s nimi nikdo nebavil. (A to víme z osobní zkušenosti.) Trh byl nakopnutý a core byznys šlapal. Nikdo tak nechtěl slyšet o nových řešeních a dalších službách pro lidi. Když za nimi ale přijdete teď, s tím že byste jim mohli pomoct vyřešit současný problém, a tím řešením posvítit i na budoucnost poCOVIDovou, čas si na vás určitě najdou. Oblast vyšší gastronomie, která byla zcela založená na fyzickém zážitku, se díky @RohlikBistro přesunula do onlinu a domácností . Jídlo z Alcronu si tak můžeme vychutnat u sebe na gauči. I když musíme být v karanténě, můžeme díky Airbnb zažít procházku mezi tučňáky v Kapském městě. A pro tyto firmy je to přitom další zdroj revenue.

New thinking, new business

COVID otevřel nové byznys příležitost. A zároveň také vytvořil prostředí, které je připravené po nich skočit. Změnila se mentalita jednotlivců i firem. Všechny “konzervy”, které říkaly, že ta či ona změna jsou zbytečné a nepůjde to, teď pochopily, že nemají na vybranou. Musí se přizpůsobit a zkusit nové věci nebo staré věci novým způsobem. Totéž zjistily i firmy. Business as usual přestal pro mnoho z nich ze dne na den fungovat. Stará řešení už v “nové době” nebudou tak efektivní. A tak je jasné, že si firmy musí zajistit nové zdroje příjmů. Čím dříve, tím lépe. Rychlost učení je totiž nová nefér výhoda. Kdo to nezvládne, tomu hrozí, že bude muset z kola ven.

Anton Titov

Performance Innovation Leader

View profile