Morning Health Talk

27. 6. 2023
Reading time: 1 min.

Jak zrychlit inovace ve zdravotnictví a s kým spolupracovat? Minulý EIT Morning Health Talk byl o inovacích ve zdravotnictví a spolupráci. Náš Petr Šídlo měl jedinečnou možnost moderovat panelovou diskusi, kde se diskutující Vendula Macháčková, Jan Wolf, Vladislav Severa, Vít Karvay a David Skalický podělili o řadu zajímavých podnětů a inspirací, jak k tématu spolupráce, tak i k tomu, co by pomohlo zrychlit zavádění inovací. A o některé nápady a rady bychom se s vámi rádi podělili.

Vzdělávání jinak. Zdravotnictví je extrémně odolné vůči změnám, a proto je nezbytné reformovat systém vzdělávání zdravotnických pracovníků. Školy by měly motivovat mladé lékaře k otevřenosti k novým trendům a technologiím. Postgraduální vzdělávání je třeba zkrátit a urychlit. Současný stav brzdí efektivní přijímání lékařů do systému, který trpí vážným nedostatkem personálu.

Fresh air! Velmi by pomohlo zapojit více mladých lékařů, „pionýrů“, nadšenců, techno optimistů do přípravy systémových změn. Tito lidé jsou totiž schopni reflektovat nastupující trendy a technologické možnosti a změnit tak systém rychleji.

Easir, faster, better aneb zjednodušit cestu k zavádění inovací. Pomohlo by zrychlení certifikace a dostupnosti tzv. notified bodies a promyšlenější přístup k regulacím. Dnešní podmínky spíše odrazují, než aby motivovaly. Proto řada inovací nikdy nezačne v systému fungovat, byť existují a mohly by prokazatelně pomáhat.

Krize je přítel. Covid akceleroval spoustu věcí, které byly do té doby nemyslitelné. V regulaci byly najednou možné výjimky a v mnoha ohledech došlo k tolik potřebnému zrychlení a zjednodušení. Pomůže nám nyní demografický a finanční tlak k tomu, aby se inovace dostávaly z papíru do života rychleji?

Prevence a osvěta. Stojí málo, ale její efekt může být obří. Stejně jako úspora nákladů na řešení zdravotních problémů, kterým se dalo předejít.

A jaká byla doporučení našich panelistů ohledně spolupráce, kontaktů a vytváření vztahů?

  1. Opakovaně zaznívala tři jména, která na úrovni jednotlivců jsou synonymem skvělé spolupráce: Pavel Hroboň, Vladimír Finsterle, Tomáš Šebek.
  2. Veletrhy a konference jsou příležitostí nejen pro byznys jako takový, ale i pro navázání vztahů a třeba i spolupráce pro testování nových věcí. Za pozornost stojí akce jako Medica, Arab Health nebo Medi Days.
  3. Členství v profesních i mimo profesních organizacích a asociacích dává smysl. Jde o levný zdroj kontaktů pro networking, ale i pro navázání hlubší a dlouhodobější spolupráce.
  4. Nebojte se startupů ani domovů pro seniory. Obojí poskytuje zpravidla obří inspiraci a netušené možnosti.

Děkujeme organizátorovi DEX Innovation Centre (DEX IC) za pozvání a všem panelistům za účast a sdílení zkušeností a doporučení. Těšíme se na další společnou akci!

You might be interested