Až to skončí, firmy podnikající ve službách nebudou stíhat. Pokud se nezmění.

30. 3. 2020
Reading time: 1 min.

Nastala doba odkládání. Pandemie koronaviru nás neomezuje jen na společenském životě, ale tak nějak celkově. Spoustu potřeb a zábav musíme odložit na neurčito – ať už je to drink s přáteli, nebo návštěva banky. Jenže co se stane, až tato pro většinu nová situace skončí a běh věcí se vrátí do zdánlivě původních kolejí? I firmy, které dosud online řešení nezvažovaly, by se teď do něj měly pustit.

Odložená spotřeba

Jak ukazují ekonomické analýzy, v krizi dochází k tzv. odložené spotřebě. Lidé odkládají své potřeby i radosti na dobu, až opatření pominou. Poté však dochází k výraznému nárůstu poptávky právě po věcech, které byly po dlouhé týdny či měsíce nedostupné, a většinou tak i k přehlcení poskytovatelů služeb. A to i v situaci, kdy některé skupiny utrpěly ekonomické ztráty. Proto jeden z možných scénářů je, že negativní ekonomické dopady budou jen krátkodobého rázu. Ovšem jen pro ty, kdo se dobře nachystají.

Jak to tedy bude ve službách vypadat po nouzi

Představte si těch odložených lékařských prohlídek, aut která jezdí bez technické nebo lidí, kteří budou potřebovat vyřešit jak dál se svou hypotékou, úvěry a dalšími finančními produkty. Dále všechny ty, kteří si budou potřebovat odpočinout. Rodiče, kteří v době uzavření škol plnili roli školy, jídelny, družiny, kroužků i kamarádů, a kteří si najednou budou chtít dopřát a nechat někoho, aby pečoval o ně. Rodin, které budou chtít zaslouženou (nejspíš tuzemskou) dovolenou.

Co se tedy stane, až skončí vládní omezení a všichni budou chtít své naakumulované potřeby v oblasti služeb realizovat? Jak se se zvýšenou poptávkou poperou všechny velké i malé firmy, restaurace, podnikatelé ve službách? Poskytovatelé služeb nemůžou fungovat stejně jako před touto situací, nemají šanci. Musí dohnat ušlý zisk. A to je ve službách daleko složitější než ve výrobě. Více práce sice znamená větší obrat, ale ne větší zisk, pokud produktivita a efektivita zůstanou stejné. A právě na tom, jak zvýšit svou efektivitu poté, co se opatření uvolní, můžou pracovat už teď. I pro služby, které pro svůj byznys zatím řešení v onlinu neviděly, se teď otevírá prostor. Tady je pár řešení, na kterých můžete začít pracovat okamžitě.

Rezervační a objednávkový systém alfa a omega

Základem je vytvoření objednávkového (rezervačního) systému. Přehledný systém s vyznačenými volnými sloty, kdy se k vám může někdo objednat, je nejen efektivní a úsporný, ale i pohodlný. Pro vás i zákazníka. Zákazník se nebude muset zdržovat čekáním na objednání, nebude se muset snažit se vám opakovaně dovolat a zajistit si své místo. Vy se zase budete moci plně věnovat svým klientům, neřešit kalendář, a zvýšit tak své “výrobní” kapacity. A jen na okraj: najmutí asistentky není řešení, protože kromě toho, že vám vzroste mzdový náklad, nezajistíte tím ani možnost objednat se k vám ve chvíli, kdy to bude chtít udělat.

Za přednost se platí…

Omezeními postižené služby budou tedy po “zvednutí stavidel” velmi exponované. Některé služby jsou pro lidi možná zbytné, ale většina nikoli. Těžko se obejdeme bez doktorů a spoustu věcí musíme stále vyřizovat osobně na pobočkách v bance nebo na úřadě. I sociální frustrace dané izolovaností budeme chtít rozptýlit, takže restaurace a bary vezmeme nejspíš útokem. Poptávka bude velká. Proto je nasnadě vymezit některá místa a termíny v kalendáři těm, kteří možná nebyli tak rychlí, ale po vaší službě touží a jsou ochotni si za dřívější termín připlatit. Zkrátka je dobré přidat něco jako prémium služby, které jsou win win pro všechny zúčastněné. Vy dostanete zaplaceno více a zákazník bude spokojen, že je odbaven rychleji.

…za zrušení taky

V době před koronou většině živnostníků a drobných podnikatelů příliš nevadilo, pokud jim čas od času rezervaci někdo zrušil. Patřilo to jaksi k riziku podnikání. Těch, kdo rušení lekcí, rezervovaných časových slotů, seancí u psychologa, jakkoli penalizoval, bylo jako šafránu. Ale pokud budete chtít dohnat, o co jste v době karantény přišli, už si to nebudete moci dovolit. Rezervace by proto měly být možné jen po spárování s kartou a jasně definovanými sankčními podmínkami. Stejně jako si na booking.com můžete rezervovat ubytování a storno poplatky rostou s tím, jak se blíží datum vaší dovolené, tak i zrušení rezervace u vás by mělo být spojeno se ztrátou zálohy.

Spokojení klienti se vracejí

Digitalizace není jen o zvýšení efektivity. Dobrý rezervační systém umí spoustu věcí od hlídání kolizí, přes zdrojová omezení, až po zasílání upozornění o nových rezervacích či stornech a automatizovanou komunikaci se zákazníkem. Když vše perfektně funguje, zlepšuje se tím i zákaznická zkušenost. A někdy přesně tohle může být konkurenční výhoda, která rozhodne o tom, že se k vám lidé budou vracet. Vy zase díky ní budete pravidelně získávat data, které můžete využít pro zlepšování svých služeb i komunikaci a snížíte chybovost, která bývá při “papírové” evidenci rezervací.

Proto i když je tato doba nelehká (a to pro všechny bez výjimky) dá se využít pro přípravu na to, co přijde spolu s větší spotřebou, s nahromaděnými problémy, potřebami, ale i chutěmi.

Ať už to skončí kdykoli, je jasné, že po krizi už svět nebude jako dřív. Lidé se začnou chovat podobně jako před krizí, začnou zase chodit nakupovat, bavit se, vzdělávat… ale už nikdy online spotřební chování neklesne na úroveň před krizí. Zkrátka se něco v našem životě změní a nastartuje: více si zvykneme na online řešení potřeb i problémů, více lidí se to už konečně naučí a nové návyky se pro ně stanou samozřejmé. Proto připravit se na to je zkrátka nutnost, otázka přežití. Nyní je správná doba investovat čas a energii do vytváření těchto řešení pro novou dobu tak, aby byly života schopné a nasaditelné nejlépe ještě před uvolněním vládních opatření. Tak nepromeškejte svoji příležitost.

 

A věřte, že v tom nejste sami. Vy máte službu, my zase know-how a zkušenosti s tím, jak změnit byznys model či postavit úspěšnou službu. Tak pojďme dát hlavy dohromady a vymyslet pro vás řešení. Napište nám na petr.sidlo@directpeople.com