Z jednoho workshopu sedm let spolupráce

18. 1. 2023
Reading time: 1 min.

LMC je náš nejdéle „sloužící klient”. Spolupracovali jsme nejen na Práci za rohem, ale na celkově šesti projektech a jedeme dál. Už sedmým rokem. Jak se stane, že spolupráce trvá s krátkými přestávkami tak dlouho? Jakto, že je tak plodná? A jak to, že to obě strany stále tak baví? Samé otázky. A níže i nějaké odpovědi.

Ale hezky popořadě. LMC už čtvrt století pomáhá lidem najít si práci, ve které jsou spokojení. A nejen to. Ze známého zprostředkovatele zaměstnání (Jobs.cz a Prace.cz) se postupem času LMC vypracovalo na leadera v oblasti HR. A díky své inovační laboratoři, které jsme součástí, tvoří neustále nové produkty a služby. Takové, které kultivují trh práce a slouží jak uchazečům o práci, tak i zaměstnavatelům.

Od jednoho discovery po spolupráci na řadě významných projektech

Naše společná cesta začala v roce 2015 jedním malým, v naší řeči tzv. – „discovery“ projektem. Jeho cílem bylo zjistit, co uživatele trápí a jak je možné to vyřešit. Discovery přineslo tolik poznání o trhu a lidech a jejich vztahu k práci, že z nich LMC čerpá de facto dodnes. Postupně si z nich vybírá a přetváří je v koncepty. A my díky rostoucí vzájemné důvěře a radosti ze spolupráce jsme už téměř sedm let v různých rolích u toho a v různé intenzitě pomáháme dělat nové věci, které trhu sednou. 

Na čem jsme se tedy kromě Práce za rohem podíleli? 

Začneme od A. I Atmoskop, který řeší potřebu lidí znát firmu z pohledu zaměstnanců, vzešel z úvodního discovery projektu. My pomohli s testováním a na základě zpětné vazby navrhli  změny v procesu hodnocení firem. Poté si projekt plně převzalo LMC a rozvinulo ho do úspěšného konceptu. Dnes je na Atmoskopu více než 150 tisíc hodnocení a více než 30 tisíc hodnocených firem.

Podobnou roli jsme měli i na projektu chatbotu Arnold, který s lidmi mluví o firemních věcech a získává od nich relevantní vhledy. Pomohli jsme s jeho discovery fází a s prototypováním. 

Velkou a samostatnou kapitolou byl Profinaut. Na začátku existoval Easytask. Tržiště freelancerů, které postavil pro LMC Filip Dřímalka, a které po 4 letech zaniklo. A proto přišel Profinaut – apka nabízející firmám rychlé propojení až se dvěma tisíci odborníky ve víc než 140 oblastech. Profinaut vznikl v roce 2017 v Česku a v Polsku. A po dvou letech  skončil. Ale i to k inovacím patří. Hlavním důvodem byl nedostatek projektů a zakázek a také to, že se nepodařilo najít životaschopný obchodní model. Profinaut jsme hýčkali od prvotního nápadu. Byli jsme zodpovědní za testování, prototypování i škálování, marketing a launch na českém a polském trhu. 

Seduo je největší český online vzdělávací portál s videokurzy od špičkových lektorů. Projekt vycházel z poznání, že se lidé chtějí raději rozvíjet ve své stávající firmě, než ji měnit. Seduo vznikalo od začátku pod taktovkou LMC. My naskočili později a pomohli s jeho rozvojem v době lockdownů, kdy jsme hledali způsoby, jak portál ještě více využít pro firemní vzdělávání a školení distribučních sítí (B2B segment).   

Posledním a nejnovější projektem je Techloop. Firma zaměřená na nábor zlatých límečků (tj. IT a technologických pozic), kterou LMC koupilo. Techloop personalizuje nabídky práce dle pozic a zkušeností uchazečů s tím, že zůstávají v anonymitě. My jsme vedli discovery projekt se zadáním, jak tuto akvizici nejlépe využít. Jinými slovy, jak vedle sebe Jobs a Techloop může doporučit co nejvíce kandidátů na digitální pozice na českém, polském a rakouském trhu.

Tajemství úspěchu, které není tak tajné

Pro LMC jsme dlouhodobým partnerem a jsme vždy tam, kde nás potřebuje. Když jsme se zamýšleli, proč nám to tak funguje, došli jsme k pěti V-bodům. Není to žádná věda. Vlastně by se dalo říci, že když jsou body naplněny, funguje to i jinde. 

  • Velké porozumění. Používáme stejné principy a metody inovací.
  • Vůle a odvaha na obou stranách. LMC stejně jako my pracuje s lidmi a nebojí se jich zeptat.
  • Vzájemná důvěra. Věříme si, spoléháme na sebe, jsme jeden tým, kterému jde o společnou věc.
  • Výkon. Máme stejné tempo, děláme věci rychle a efektivně rozhodujeme, zda jít dál.   
  • Výsledky. Máme skvělé výsledky. 

 Takže tak, jak by řekl Kapitán Demo, to je to kouzlo, co my dokážeme. A co je váš recept na úspěšnou spolupráci?