TrustVision. Dobrý projekt se špatným koncem?

7. 12. 2023
Reading time: 1 min.

Ne, jen zjištění, která patří v inovacích k velmi cenným. Aneb jak jsme zkoumali potenciál aplikace pořizující ověřeně autentické fotky.

 

Manipulace s obrázky je tu s námi stejně dlouho jako samotná fotografie. S rozvojem digitálních nástrojů a umělé inteligence však její používání prudce vzrostlo. Upravené fotografie mají významný vliv na naši realitu, mohou ovlivňovat volby, nebo dokonce války. Slouží jako důkazní materiál v soudních sporech a často je obtížné rozlišit, zda jsou autentické, upravené či rovnou zfalšované.

V roce 2022 nás oslovil investor a vývojáři z Quanti, kteří společně pracovali na aplikaci TrustVision, jež dokáže pořídit fotografie s nezpochybnitelnými metadaty, a získat tak potvrzení o pravosti pro úřady a soudy. Investor měl nápad na produkt TrustVision a Quanti na jeho základě vyráběli prototyp aplikace. Naším úkolem bylo najít a prozkoumat reálnou potřebu trhu a oblasti s největším potenciálem využití (tzv. problem-solution fit), nastavit byznys strategii a rozjet prodeje.  

Jako oblasti s největším potenciálem jsme si vydefinovali stavebnictví, vědu a výzkum, pojišťovnictví, soudní spory, média, realitní trh i reklamace. Zkoumali jsme taktéž neziskový sektor a možnosti využití aplikace TrustVision v obraně proti dezinformacím. 

Udělali jsme více než tři desítky rozhovorů s klíčovými osobnostmi identifikovaných odvětví a získali cenné vhledy, jak produkt vylepšit a co naopak zabít. A díky poznatkům z trhu jsme ušetřili investorovi miliony korun, které neinvestoval do slepých uliček.   

Postavili jsme také byznys strategii a velmi rychle jsme se dostali k relevantním lidem, od nichž jsme získali cenný feedback k našim navazujícím úvahám.

Po pěti měsících spolupráce jsme dospěli k závěru, že produkt v této podobě a v současné době nemá komerční uplatnění. Doporučili jsme klientovi nyní nepokračovat ve vývoji aplikace TrustVision. Sentiment trhu a jeho potřeby se ale mohou kdykoli změnit, zejména s ohledem na možnosti, které přináší rychlý rozvoj AI technologií. A my spolu s Quanti a investorem budeme připraveni. 

Spolupráce to byla skvělá a zajímavá, a přesto že nevedla k definovanému cíli, tak ji všechny strany považují za více než přínosnou. Protože i zjištění, kudy cesta nevede, patří v inovacích k těm velmi cenným a ceněným. 

“Directi skvěle doplnili náš tým schopnostmi a zkušenostmi, které jsme jako vývojáři postrádali. V krátkém čase dokázali navnímat o čem uvažujeme, co jsme postavili a kam míříme. Pomohli vlastními nápady. I u příštího nápadu na produkt bych Directy oslovil, asi právě proto, že nám tentokrát ukázali, že tudy cesta nevede,“

Ondřej Škrdlant, Team Lead, Quanti

“Cílem bylo co nejrychleji zjistit, jestli pro náš projekt TrustVision existuje na trhu místo. Tým z Direct People nám pomohl dostat se rychle k desítkám potenciálních zákazníků z osmi byznys vertikál a vytvořit pro ně relevantní koncepty a možnosti spolupráce. Díky DP jsme nakonec ušetřili spoustu peněz, protože rychle identifikovali, že tady trh pro toto řešení v tuto chvíli není. A my se mohli posunout k jiným projektům?”

Igor Schulmeister, investor  

 

You might be interested