Social Impact Award aneb jak podporovat inovativnost mladých v sociální oblasti

30. 6. 2021
Reading time: 1 min.

Nápady na podnikání vznikají v podstatě nepřetržitě. Některé jsou dobré, některé ani ne, ale spousta z nich je skvělých a navíc mají přesah a ambici změnit svět, nebo alespoň jeho část. Inovační praxe však ukazuje, že ani nejlepší nápad se bez dobré exekuce a podpory zkušených, kteří prošli řadou slepých cest, a mohou tedy ukázat kudy nechodit, zkrátka neobejde. A pro tyto případy je tady skvělá soutěž a vlastně celý program Social Impact Award (SIA), který již od roku 2009 organizuje síť Impact Hub.

Během SIA procházejí účastníci akceleračním programem, což je kompletní proces od přijetí projektu až po vyhlášení vítěze. SIA je pro mladé inovátory a startupisty a cílí na projekty v rané fázi vývoje či implementace inovativních řešení, které odpovídají na důležité společenské výzvy naší doby. Těm pomáhá k realizaci, radí jim, ukazuje na úskalí a dává jim otevřenou zpětnou vazbu. Díky tomu účastníci mohou svůj projekt za běhu vylepšovat a posouvat.   

A program není jen tuzemskou záležitostí. Za dobu své existence se SIA rozšířila až do 28 zemí světa a dále roste. „Z globálního hlediska jsme stáli po boku více než 800 týmům, zorganizovali více než tisícovku workshopů a naše akce navštívilo téměř čtyřicet tisíc mladých lidí z celého světa. Je to obrovská radost vidět tolik mladých nadějných lidí, kterým není chod světa lhostejný,“ řekl nám Petr Vítek, spoluzakladatel Impact Hubu a člověk, který nás do toho vlastně namočil. A my jsme za to rádi.  

Snad od samého začátku soutěže jsme v porotě a každoročně v rámci akcelerace učíme mladé podnikatele inovačním metodikám. Během jednodenní nalejvárny jim předáme maximum poznatků, které mohou rovnou využít ve svém snažení. A zároveň s nimi konzultujeme to, co je v daný moment nejvíc pálí a kde vidí, že nic nevidí. 

“I pro nás je velmi inspirativní, když vidíme, jak moc se nápady v akceleraci posouvají, a těší nás sledovat, jak aplikace HCD pomáhá zlepšovat propozici produktu, tak aby byl opravdu užitečný,” dodala ke školení Zuzka Ehrlichová, jedna ze školitelek z Direct People. 

“Kromě HCD s účastníky SIA rádi používáme metodiku Lean od Ashe Mauryi. Pomáhá projekty byznysově zreálnit a vytyčit si ty správné aktivity, kterým se nadále věnovat tak, aby se projekt mohl posouvat vpřed,” komentovala Míša Vlasáková. 

Program Social Impact Award je krásný, ale i časově náročný. Je však absolutně bez pochyb, že má smysl. A to pro všechny zúčastněné. Kromě toho, že pro nás zkušené je to nesmírně zajímavá cesta do hlubin inovátorovy velmi mladé duše, dává to naději nám všem.Dokud tady budou takoví lidé, kteří investují svůj čas a energii pro dobro, ještě nemusí být tak zle. Takže pokud je vám pod 30 a máte v hlavě nápad, který je inovativní, realizovatelný a má velký sociální dopad a už alespoň rok jej kultivujete, přihlašte se. Další ročník startuje v březnu 2022.   

Věděli jste, že tohle jsou SIA absolventi?

  • EMOTER – Skvěle propracovaný koncept, jehož cílem je zlepšit životní podmínky obyvatel Ugandy lékařskými výjezdy, vzděláváním ke zdraví, charitativními dary, prevencí a očkováním.
  • Indiánky – Cílem projektu je detabuizace tématu plodnosti, endometriózy, předčasné menopauzy, hormonální nerovnováhy a podobných “překvápek” v životě ženy. Jedná se o mezigenerační osvětů, otevírání dalších “tabu” témat v otázce ženství a mateřství, rolí a vzorců, vztahů. Dodává odvahy a sounáležitosti dotčeným a vědomí, že v tom nejsou samy. 
  • Pragulic – Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví.
  • Rekola – Sdílená kola po celé ČR. Nemusíte kolo vlastnit, abyste mohli jezdit. Stačí si ho jen půjčit. Ať jedete na schůzku nebo na výlet, využijte růžový bikesharing. Jedna aplikace a možnost si půjčit kolo v jakémkoli z deseti měst, kde Rekola jezdí.
  • Czechitas – Zrodila se hvězda. Tato vzdělávací nezisková organizace, jejímž cílem je posílit diverzitu v IT a bojovat za vyšší digitální gramotnost u žen a dětí, už proškolila tisíce holek a získala si takový respekt, že získali milion eur od Veluxu, CTP jim „věnovala“ prostor pro zbudování vzdělávacího centra v Brně a těší se dlouhodobě podpoře a spolupráci s Google.