Platforma pro digitalizaci zdravotnictví

1. 6. 2023
Reading time: 1 min.

ICUK – Inovační centrum Ústeckého kraje pořádalo další setkání Platformy pro digitalizaci zdravotnictví. Sešla se zajímavá skupina lidí z úřadů, akademií, ministerstva zdravotnictví i byznysu, kteří by rádi s digitalizací zdravotnictví něco více pohnuli. A náš Josef Dvořák sdílel naše zkušenosti s přiváděním různých medtech produktů na trh systému tak trochu navzdory.

Bylo to inspirativní i smutné setkání zároveň. Byly prezentovány skvělé projekty jako Preventivka, LongevityForum.eu nebo Ministr Zdraví. Nicméně sen českých pacientů, který je v jiných zemích již dávno realitou, tedy mít online přístup ke svým zdravotnickým záznamům a nemuset žadat o výpisy a dělat poslíčka se zalepenými obálkami mezi různými ordinacemi, je u nás v nedohlednu.

Bez nařízení shora to prý nepůjde a „nahoře“ žádné velké akce na digitalizaci a zpřístupnění pacientských dat nechystají. A to ani přes to, že EU chystá legislativní změny, tzv. nařízení o povinném elektronickém zpřístupnění vlastních zdravotnických dat pacientům v rámci EHDS s platností někdy v letech 2027-2030. Náš stát se nezabývá tím, jak novou legislativu naplnit, ale připravuje se na situaci, až budeme jako Česká republika non-compliant. Je to velká škoda a promarněná příležitost.

Za nás tedy aspoň doufáme, že v soukromé sféře bude takových projektů přibývat a bude se healthcare digitalizovat odspodu, i když je jasné, že revoluce bez zásadních kroků státu možná nejspíš nebude.